Néhány órával azután, hogy egyértelművé vált Donald Trump elnökválasztási győzelme, az Európai Unió legnagyobb gazdaságában, Németországban is földcsuszamlásszerű változások indultak el: a hármas kormánykoalíció legkisebb pártja kilépett az együttműködésből, Olaf Scholz kancellár pedig bejelentette, bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen, ami szinte biztos út az előrehozott választásokig. Bár a kancellár ragaszkodik egy január közepi bizalmi szavazáshoz, ami márciusi választásokat vetít előre, a legnagyobb ellenzéki erő kancellárjelöltje, Friedrich Merz mihamarabbi választásokat követel. Eközben a kisebbségbe szorult Scholznak el kellene fogadtatnia a költségvetést a Bundestaggal, amihez Merz támogatását kéri, aki viszont ennek feltételéül a választás lehetséges legkorábbi megtartását szabta feltételül. Egyelőre patthelyzet alakult ki tehát Németországban, miközben Trump győzelmével Európának arra kell készülnie, hogy az Egyesült Államok érdeklődése jelentősen csökkenni fog az öreg kontinens és a keleti végein dúló háború iránt.
Bár Olaf Scholz kormányának vezető ereje, az SPD első helyen végzett a párt fő bástyájának számító Brandenburg tartományban a vasárnapi választáson, két koalíciós partnere, a Zöldek és a liberális FDP nem jutott be a helyi parlamentbe, utóbbi még az 1 százalékot sem érte el. Miközben úgy tűnt, Scholz 2025-ös kancellárjelölti reményei nem foszlottak szét, koalíciós partnerei körében pánik tört ki. A Zöldek teljes vezetése szerdán bejelentette lemondását, az FDP egyes politikusai pedig a kormánykoalícióból való kilépést fontolgatják. Vajon fönnmarad-e Scholz kormánya a 2025. szeptember 28-án esedékes általános választásokig, vagy ki tudnak még tartani a következő egy évben?
Rövid időre úgy tűnt, hogy Németország hárompárti koalíciója megúszta a költségvetési viták okozta összeomlást, amelyek hosszú ideje sújtják Olaf Scholz kancellár kormányát. Azonban Christian Lindner pénzügyminiszter most újra megkérdőjelezte azt a kompromisszumot, amelyet korábban kulcsfontosságúnak tartottak a 2025-ös költségvetési tervezetben.
Christian Lindner német pénzügyminiszter határozottan kijelentette, hogy nem áll rendelkezésre több forrás a fegyveres erők modernizálására, mint amit már korábban jóváhagytak. A kormánykoalíció által elfogadott költségvetés keretein belül kell gazdálkodnia Boris Pistorius védelmi miniszternek.
A német kormánykoalíció egy hatalmas nyugdíjreformra készül, hogy kezelje a népesség elöregedésével járó kihívásokat. A javasolt változtatások közé tartozik a kedvező adózási elbírálású nyugdíj-előtakarékossági számlák létrehozása – írja a Bloomberg.
Kaja Kallas észt kormányfő és más balti politikusok után Moszkva körözést adott ki a Belaruszban született Michael Rubin ellen, aki a legkisebb német kormánypárt, a liberális FDP politikusa – írja a Tagesschau.de.
Christian Lindner német pénzügyminiszter és a Szabad Demokrata Párt (FDP) vezetője váratlanul bejelentette, hogy nem támogatja az EU-tervezetet a vállalati átvilágítási szabályok szigorításáról. A jogszabály célja, hogy a vállalatokat felelősségre vonja a környezetvédelmi és emberi jogi szabálysértéseik miatt, elősegítve az üzleti gyakorlatok nagyobb átláthatóságát – írja az Euractiv.
Németország hosszú távon nem képes egyedül fenntartani Ukrajna védelmi képességeit, másoknak is növelniük kell kétoldalú alapon nyújtott hozzájárulásaikat – jelentette ki kedden Christian Lindner német pénzügyminiszter.
Traktorok és teherautók ezrei, valamint csaknem 10 ezer ember gyűlt össze Berlinben és torlaszolta el a Brandenburgi kapuhoz vezető utat hétfőn – írja a Reuters.
A német pénzügyminiszter, Christian Lindner kizárta az adóemeléseket és az adósságszabályok módosítását, ami megnehezíti a költségvetési válsággal kapcsolatos tárgyalásokat – írja a Reuters.
Jelentős csapást mérve Németország éghajlat- és energiapolitikájára, Olaf Scholz kancellár kormánya elrendelte a központi Klíma- és Átalakítási Alapból (KTF) folyó összes kifizetés befagyasztását, miután az ország legfelsőbb bírósága jogellenesnek minősítette 60 milliárd euró elkülönítését. A német szövetségi alkotmánybíróság által hozott ítélet gazdasági és politikai zűrzavarba sodorta a kormányt, ami a következő évek energia- és klímaterveinek újraértékelésével járhat.
Német pénzügyminiszter, Christian Lindner felvetette, hogy az ország menedékkérőknek nyújtott juttatásai túl nagylelkűek lehetnek – írja a Reuters.
A német kormánykoalíció megállapodott egy új, 2025-től mintegy 2,4 milliárd euróba kerülő családi pótlékról.
Christian Lindner pénzügyminiszter visszautasította azokat a híreket, amelyek szerint Németország a költségvetés konszolidálása érdekében utoljára a második világháború után alkalmazott adóintézkedésekhez kíván folyamodni, írja a Bloomberg.
Christian Lindner német pénzügyminiszter kijelentette, hogy nincs helye további német befizetéseknek az uniós költségvetésbe. Németország feszült költségvetési helyzetére és a szükséges megszorítások szükségességére hivatkozott, ami lehetetlenné teszi, hogy az Európai Uniónak további hozzájárulásokat nyújtsanak. Lindner azt is megjegyezte, hogy más tagállamok is hasonló megszorításokkal küzdenek - számolt be a Der Spiegel.
Elkészült Németország első nemzetbiztonsági stratégiája, a dokumentumot szerdán fogadta el a szövetségi kormány.
Ezzel elkerülheti Ausztria az uniós deficiteljárást.
Németország szerint el kell érni, hogy Ukrajna "az erő pozíciójából cselekedjen".
Magas hozamot ígér a tevékenység, kár lenne kihagyni.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?